Kontiolahti esittelee sotahistoriaa ja ampumahiihdon maailmancupin kisoja maaliskuulle 2026
Kontiolahti Matkamessuilla Pohjois-Karjalan yhteisosastolla
Kontiolahdelta lähtevät tammikuussa 2025 Matkamessuille Venejoen Piilo, Sampon Mökit, Sisu Fishing Oy ja Kontiolahti Outdoor sekä Muistojen Raja -museo.
Kontiolahden kunnan Muistojen Raja -museo tarjoaa tänä vuonna kiertomatkaa yhdessä muiden sotahistoriakohteiden kanssa Pohjois-Karjalassa. Kiertomatkassa ovat mukana Ilomantsi, Lieksa ja Nurmes. Museo on myös erinomainen käyntikohde ryhmille. Museon teemassa yhdistyvät ajatus Kontiolahden alueesta Suomen itäisenä ja maanpuolustuksellisesti merkittävänä maantieteellisenä raja-alueena, mutta samaan aikaan museon nimellä halutaan nostaa esiin uhka muistojen katoavaisuudesta: milloin olemme astuneet muistojen rajan yli niin, ettei muistoja ja niitä kantavia ihmisiä ole enää mahdollista tavoittaa?
Kontiolahden Urheilijat lähtee markkinoimaan vuoden 2026 Maailmancupin kisoja matkanjärjestäjille. Maailmancup on Pohjois-Karjalan toiseksi suurin säännöllisesti järjestettävä tapahtuma ja Kontiolahden stadion on ainoa paikka Suomessa, jolla on kansainvälinen ampumahiihdon A-luokitus. Ampumahiihtostadion on yksi kunnan ylpeydenaiheista. Stadionilla toimii myös ensilumen jäähdytetty latu.
Venejoen Piilo on nimensä mukaisesti elämysmajoitusta piilossa keskellä Pohjois-Karjalan korpea. Luontoa sekä perinteitä kunnioittaen rakennetut uniikit majoitusmökit ja teltat huilaavat Venejoen pielessä keskellä muinaisia metsiä. Piilo tarjoaa mahdollisuuden nauttia luonnon hiljaisuudesta sekä saunoa pehmeissä löylyissä. Läheinen Kolin kansallispuisto ja ympäröivä luonto järvineen tarjoavat monia aktiviteetteja.
Sisu Fishing tarjoaa ammattilaisten toteuttamia kalastusohjelmapalveluita Itä-Suomessa, Pohjois-Karjalassa, Lakeland-alueella. Itäisen Suomen vedet muodostavat erittäin hienon kokonaisuuden niin vesillä liikkumisen, kuin myös kalastuksen näkökulmasta. Messuilla on nyt myynnissä Venejoen Piilon ja Sisu Fishingin yhteispaketit viikonlopulle sekä viikkopaketti.
Sampon Mökit tarjoaa kahdeksan laadukasta mökkiä Pielisjoen rannalla hyvien kulkuyhteyksien varrella. Pielisjoella matkailijoilla on mahdollisuus kalastaa ja tehdä rentouttavia veneretkiä. Lisäksi Kontiolahden alue tunnetaan erinomaisista pyöräily- ja vaellusreiteistään, jotka sopivat niin aktiivisille liikkujille kuin luonnon rauhasta nauttiville.
Kontiolahden matkapaketteja messuilla myy matkanjärjestäjä Äksyt Ämmät.

Suvi Minkkinen, Ampumahiihdon Maailmancup Kontiolahdella 30.11.-8.12.2024
Katso lisää
www.playkontiolahti.fi, www.kontiolahtibiathlon.com, www.venejoenpiilo.com, www.sisufishing.fi, www.samponmokit.com
Lisätietoja: Anne Mujunen puh. 050 304 1122