Helsingin Kirjamessuilla ennätyksellisen laaja ohjelma – tähtinä mm. Édouard Louis ja Sanna Marin
Pohjoismaiden suurimmaksi kirjallisuustapahtumaksi kasvanut Helsingin Kirjamessut tuo Messukeskukseen 22. – 25.10.2026 jälleen yli tuhannen ohjelmanumeron runsaudensarven. Messujen teemana on tänä vuonna kieli, ja sen tiimoilta puhutaan myös paljon käännöksistä ja maailmankirjallisuudesta. Suurimmat kansainväliset tähtivieraat saapuvat Ranskasta ja Ruotsista.
Helsingin Kirjamessujen ohjelma on tänä vuonna ennätyksellisen laaja. 17 ohjelmalavalla järjestetään neljän messupäivän aikana yhteensä yli 1000 haastattelua tai keskustelua, ja niissä esiintyy yli 2000 kirjailijaa, tutkijaa, poliitikkoa, taiteilijaa ja muuta ajankohtaista ajattelijaa. Ohjelmassa nähdään kirjavuoden kaikki kirkkaimmat kotimaiset tähdet Pirkko Saisiosta Tommi Kinnuseen, Kjell Westöstä Leena Lehtolaiseen, Satu Rämöstä Riikka Pulkkiseen ja Juhani Karilasta Olli Jaloseen.
Messujen kansainvälisiä tähtivieraita ovat tänä vuonna muun muassa Édouard Louis, Olivier Norek ja Philippe Collin Ranskasta, Kateryna Yehorushkina Ukrainasta sekä Erik Svetoft, Elaf Ali, Patrik Svensson ja Viveca Sten Ruotsista. Sten kohtaa lukijoita myös lukupiirissä lauantaina. Kaiken kaikkiaan Helsingin Kirjamessuille saapuu lähes 50 ulkomaista kirjailijavierasta 10 maasta (Ruotsi, Ranska, Viro, Ukraina, Yhdysvallat, Saksa, Portugali, Espanja, Unkari ja Tsekin tasavalta). Lisäksi Patrick Radden Keefe ja David Grann Yhdysvalloista, Alana S. Portero Espanjasta ja Heather Morris Uudesta Seelannista esiintyvät messuilla etäyhteydellä.
"On hienoa, että saimme tänä vuonna messuille näin nimekkään ja laajan kansainvälisten vieraiden joukon, kun kieli-teeman myötä käännöskirjallisuus on muutenkin messuohjelmassa hyvin esillä. Uskon, että esimerkiksi ranskalaiskirjailijat Édouard Louis ja Olivier Norek kohtaavat Helsingin Kirjamessuilla suuren joukon suomalaislukijoitaan", Helsingin Kirjamessujen ohjelmajohtaja Ville Blåfield toteaa.
Uusi kotimaiselle kaunokirjallisuudelle pyhitetty ohjelmalava
"Kotimainen kaunokirjallisuus on aina ollut Helsingin Kirjamessujen ohjelman ytimessä, ja tänä vuonna sen osuus ohjelmassa kasvaa yhden lisälavan myötä entisestään. Kirjamessut on tärkeä foorumi nostaa esiin uutta kotimaista kirjallisuutta ja tehdä kirjailijoiden työstä näkyvää - samalla mahdollistaen kirjailijoiden ja lukijoiden kohtaamisen", toteaa liiketoimintapäällikkö Tanja Pasila Messukeskuksesta.
Uutuutena Helsingin Kirjamessujen ohjelmassa avataan uuteen kotimaiseen kaunokirjallisuuteen keskittyvä Roihuvuori-lava, jolla nähdään yli 60 kotimaista prosaistia Heikki Kännöstä Hanna Brotherukseen, Ivan Manirahosta Riitta Jaloseen, Elina Hirvosesta Philip Teiriin ja Markku Haussilasta Minna Lindgreniin. Roihuvuori-lavalla nähdään myös torstaista lauantaihin klo 16.00 YLE:n Kulttuuricocktail Kirjojen keskustelut, joiden vetäjänä toimii Anna Tulusto.
Helsingin Kirjamessujen teemana on tänä vuonna kieli, ja teemaa lähestytään messuohjelmassa monesta suunnasta. Helsingin Kirjamessujen ja Helsingin Sanomien yhteisissä teemakeskusteluissa joka messupäivä klo 12 keskitytään suomen kieleen - näissä myös HS.fihin striimattavissa keskusteluissa suhdettaan suomeen pohtivat kirjailijat Rosa Liksom, Riko Saatsi, Maxim Fedorov ja Eeva Vekki, runoilija Saila Susiluoto, muusikot Samuli Putro ja Gasellit-yhtyeen Pekka Salminen, kielitieteilijä, kirjailija Janne Saarikivi, käsikirjoittaja Anna Brotkin, huumoritutkija Jarno Hietalahti ja Kotimaisten kielten keskuksen johtaja Leena Nissilä.
Suomen kielen ohella tänä vuonna puhutaan paljon kääntämisestä ja maailmankirjallisuudesta. Kirsi Piha haastattelee Kaijamari Sivilliä ja Kaisa Kattelusta Virginia Woolfin suomentamisesta, Mariia Niskavaara, Iida Turpeinen ja Leena Krohn kohtaavat teostensa kääntäjiä lavakeskusteluissa ja lukupiireissä. Laajan ruotsin- ja englanninkielisen ohjelman ohella Kallio-lavalla järjestetään lavaohjelmia tänä vuonna myös somaliksi ja viroksi.
“Kotimaisten kielten keskuksen Kotuksen 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi tänä vuonna vietetään myös kotimaisten kielten teemavuotta. Helsingin Kirjamessuilla kieli on avain niin kirjailijan luomiin maailmoihin, sivistykseen kuin maailmankirjallisuuteen. Pohdimme, mihin suomen kieli on kehittymässä ja mihin kaikkeen se kirjailijan taiteessa taipuu”, kuvaa ohjelmajohtaja Ville Blåfield. “Kieli on yhtä aikaa konventioita ja kapinaa, häikäisevä himmeli, jota yhdessä ylläpidämme ja uudistamme.”
Elämäkerrat ja tietokirjallisuus tuovat messuohjelmaan laajan joukon politiikan ja yhteiskunnallisen keskustelun kärkinimiä Sauli Niinistöstä Sanna Mariniin, Anna Kontulasta Elina Valtoseen ja Timo R. Stewartista Timo Miettiseen. Muistelmiensa myötä messuille saapuvat myös muun muassa A.W. Yrjänä, Göran Stubb, Harry Harkimo, Jesse Markin, Susanna Penttilä, Esko Roine, Jutta Urpilainen ja Kari Heiskanen.
“Ainutlaatuista Helsingin Kirjamessujen ohjelmassa ovat myös kohtaamiset, joita ei muualla näe. Tänä vuonna tuomme lavalle yhdessä muun muassa Iida Turpeisen ja Pajtim Statovcin, jotka pohtivat teostensa kautta ihmisen suhdetta muihin lajeihin; toimittajat Erkka Mikkosen ja Mari Karppisen, jotka molemmat käsittelevät teoksissaan kokemustaan seksuaalivähemmistön edustajana autoritäärisessä suurvallassa; sekä Kari Hotakaisen ja Matti Röngän, jotka ovat molemmat laajantaneet tuotantoaan lastenkirjoihin”, kertoo Blåfield.
Valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi ja kirjallisuustapahtuma
Helsingin Kirjamessut edistää lukuharrastusta, kirjallisuuden arvostusta ja kirjojen myyntiä Suomessa. Tapahtuma on valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi; ajankohtainen edelläkävijä, haastava keskustelija, tarinankertoja ja sydämen sivistäjä. Kirjamessujen tärkeimmät arvot ovat sananvapaus, yhdenvertaisuus ja ihmisarvon kunnioittaminen. Helsingin Kirjamessut on Pohjoismaiden suurin kirjallisuustapahtuma, joka keräsi vuonna 2025 yli 104 000 kävijää.
Helsingin Messukeskus järjestää Helsingin Kirjamessut 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa yhteistyössä Suomen Kustannusyhdistyksen ja Kirjakauppaliiton kanssa. Helsingin Kirjamessujen yhteydessä on Antikvaariset Kirjamessut, jotka järjestetään yhteistyössä Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa. Samaan aikaan järjestetään Viini & Ruoka -tapahtuma yhteistyössä Viinilehden kanssa.
Helsingin Kirjamessut on avoinna to-la 22. – 24.10.2026 klo 10-20 ja su 25.10.2026 klo 10-18.
Liput ennakkoon edullisemmin verkkokaupasta: http://shop.messukeskus.com
Helsingin Kirjamessujen lehti on jaossa mm. kirjastoissa ja kirjakaupoissa. Lista jakopisteistä löytyy tapahtuman verkkosivuilta: www.helsinginkirjamessut.fi
Lisätietoja:
viestinnästä vastaava Teija Armanto, Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
ohjelmajohtaja Ville Blåfield, puh. 050 310 3017, ville.blafield@messukeskus.com
liiketoimintapäällikkö Tanja Pasila, puh. 050 387 0024, tanja.pasila@messukeskus.com
www.helsinginkirjamessut.fi #kirjamessut
fb https://www.facebook.com/HelsinginKirjamessut
insta @helsinginkirjamessut
Kuvia Helsingin Kirjamessuilta http://mediabank.messukeskus.com