Tertiiliraportti 2, toukokuu-elokuu 2025

Toimintaympäristön muutokset
Toimintaympäristön muutokset
Kansainväliset jännitteet värittävät edelleen toimintaympäristöä. Talouden tilanne on pysynyt heikkona ja työttömyys korkeana, mikä vaikuttaa yritysten ja kuluttajien kulutuskäyttäytymiseen. Kokous- ja tapahtumamarkkinassa kilpailu kiristyy edelleen.
Nopea kehitys tekoälysovelluksissa muuttaa työelämää tehostamalla rutiinitehtäviä ja luomalla uusia osaamistarpeita. Tapahtumajärjestämisessä se mahdollistaa entistä personoidummat kokemukset, sujuvamman logistiikan ja dataohjatun suunnittelun.
Talous
Liikevaihto kumulatiivisesti tertiilin 2 lopussa oli 32,8 M€, jossa kasvua 8,6 % verrattuna T2/2024. Luvuissa ovat mukana kumulatiivisesti koko kuluvan vuoden valmiit tapahtumat touko-elokuulta.
Käyttökatteessa toteuma oli +4,5 M€, jossa kasvua 51,6 % (T2/2024: +3,0 M€).
Kassa T2/25 oli +15,1 M€ (T2/2024: +14,0 M€). Käytettävissä olevat tililimiitit yhteensä 5 M€.
Asiakkaat ja liiketoiminnat
Suomen Messut Oyj:n Messut-liiketoiminta lanseerasi tertiilin aikana uuden popkulttuuritapahtuman. Ensimmäinen Arctic Lights Comic Con järjestetään Helsingin Messukeskuksessa toukokuussa 2026.
Events & Congresses -liiketoiminnassa tertiili 2 oli kansainvälisten kongressien osalta vahva. Messukeskuksessa järjestettiin viisi kansainvälistä kongressia: lasten gastroenterologian, hepatologian ja ravitsemuksen Euroopan kongressi ESPGHAN, Euroopan aivohalvausjärjestön konferenssi ESOC, Euroopan palliatiivisen hoidon yhdistyksen 19. maailmankongressi EAPC, sairaanhoitoalan maailmankongressi ICN ja neurologian alan kongressi EAN. Kongressit toivat Helsinkiin yli 25 000 kongressivierasta; tulo- ja työllisyysvaikutus on yli 50 miljoonaa euroa.
Kongressien lisäksi Messukeskuksessa järjestettiin Apteekkari 2025, EasyFairsin Heroes Comic Con, Jehovan todistajien aluekonventti, Ropecon, Summer Assembly, Helsingin yliopiston valintakokeet ja Kennelliiton isännöimä koirien maailmannäyttely World Dog Show, johon osallistui 48 000 kävijää ja 15 000 koiraa 73 maasta.
Messujen ja kongressien toteutuneet näytteilleasettajamäärät, tapahtumien koko (m2) ja kävijämäärät on esitetty jäljempänä taulukossa.
Kasvustrategian eteenpäin vieminen jatkui tila- ja palvelukonseptien kehittämisessä.
Uuden Solar-tapahtumatilan konseptointi eteni ja esityöt Messuaukiolla alkoivat. Rakennushankkeen urakoitsijaksi valittiin YIT. Investoinnin arvo on noin 20 miljoonaa euroa. Varsinainen rakentaminen alkaa keväällä 2026, ja tapahtumatila valmistuu syksyllä 2027.
Messukeskuksen halleihin rakennettiin ja asennettiin kesän aikana uusi 5000 istumapaikkaa ja 12 siirtokatsomoa käsittävä katsomokokonaisuus, Messukeskus Areena. 6 miljoonan euron investointi täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa areenatyyppisten tilojen osalta.
Suomen Messut Oyj:n tytäryritys Expomark Oy järjesti katsauskaudella kaksi messutapahtumaa: metsä- ja konealan Proforest-ammattitapahtuman Kalajoella ja horeca-alan ammattilaisille suunnatun Lakeus Kokkaa -tapahtuman Seinäjoella. Jälkimmäinen siirtyi Expomarkin järjestettäväksi osana Pohjanmaan Expon kanssa tehtyä sopimusta. Lisäksi Expomark Oy solmi kumppanuussopimuksen BusinessOulun kanssa vetyalan tapahtuman Nordic Hydrogen Weekin järjestämisestä Oulussa.
Vastuullisuus
Vastuullisuustekojen toteuttamista on jatkettu ja niistä on viestitty edelleen vahvasti sekä sisäisesti että ulkoisesti sidosryhmille. Vastuullisuuskoulutuksia sekä henkilökunnalle että näytteilleasettajille jatkettiin myös vuoden 2025 toisella tertiilillä.
Sosiaalisen vastuun hankkeissa jatkettiin yhteistyötä uusien kumppaneiden HelsinkiMission ja SPR:n kanssa. Aiemmista kumppaneista yhteistyö jatkuu Ammattiopisto Liven, Hurstinapu ry:n ja Vailla Vakinaista Asuntoa ry:n kanssa.
Osana sosiaalisen vastuun työtä Messukeskus tarjoaa eri tiimeissään myös harjoittelupaikkoja opiskelijoille. Tertiilin 2 aikana Messukeskuksessa työskenteli aikajakson mukaan 1–6 harjoittelijaa.
Henkilöstö
Suomen Messut Oyj:ssä ja tytäryritys SVV Oy:ssä kevään kuluessa käydyt muutosneuvottelut saatiin päätökseen 28.5.2025. Neuvotteluja käytiin tuotannollisista syistä, ja niiden myötä tehtävänkuvia muokattiin ja organisaatiota uudistettiin. Muutosten seurauksena tehtävien kokonaismäärä väheni Suomen Messut Oyj:ssä 11:llä ja SVV Oy:ssä kahdella tehtävällä.
Tertiilin loppuvaiheessa organisaatiouudistus oli saatu vietyä läpi kokonaisuudessaan, ja uusien toimenkuvien haltuunotto käynnistettiin koulutuksin ja perehdytyksin.
Työsuhteisen vakituisen henkilöstön määrä tertiilin 2 lopussa oli 169. Messukeskus on haluttu työpaikka, sillä avoinna olleisiin työpaikkoihin on saatu runsaasti hakemuksia.
Riskit
Jähmeä talouskasvu saattaa vaikuttaa niin kävijäasiakkaiden kuin näytteilleasettajien panostuksiin tapahtumatoimialalle. Erityisesti B2B-asiakkaiden hintapaineet ovat nousseet esille joissakin tapahtumissa, mikä heijastaa laajempaa varovaisuutta ja kustannustietoisuutta markkinoilla.
Tapahtumasalkku on kuitenkin kohtalaisen vahva ja kestää lyhytaikaisia muutoksia, mutta samanaikaisesti vaatii jatkuvaa kehittämistä, jotta tapahtumat säilyttävät asemansa mediamarkkinassa.
Matkailun kehittyminen Helsingissä on edelleen jäljessä muita Pohjoismaiden pääkaupunkeja. Suomi panostaa matkailun edistämiseen vähemmän kuin useimmat maat ja Helsinki vähemmän kuin Pohjoismaiden muut pääkaupungit.
Messukeskukselta kehitys kysyy joustavuutta ja uudenlaisen osaamisen kehittämistä, jotta voimme parantaa kilpailukykyämme erityisesti kilpailussa kansainvälisistä asiakkaista.
| Konserni | 8/2025 | 8/2024 | Muutos |
| Liikevaihto | 32,8 M€ | 30,2 M€ | +2,6 M€ |
| Muutos % | +8,6 % | ||
| Käyttökate | 4,5 M€ | 3,0 M€ | +1,5 M€ |
| Liikevaihdosta | 13,7 % | 10 % | |
| Liikevoitto | 0,9 M€ | -2,0 M€ | +2,9 M€ |
| Liikevaihdosta | 2,8 % | -7 % | |
| Kassa | 15,1 M€ | 14,0 M€ | +1,1 M€ |
| Messutapahtumat | Ajankohta | Näytteilleasettajat kpl (ed.kerta) | Pinta-ala m2 (ed. kerta) | Kävijät kpl (ed.kerta) | Ed. kerta |
| Proforest (Expomark Oy) | 23.-24.5.2025 | 194 (179) | 19 381 (19 401) | 6 124 (4 420) | 2023 |
| Lakeus Kokkaa (Expomark Oy) | 13.5.2025 | 60 (55) | 270 (253) | 460 (427) | 2023 (jolloin järjestäjä Pohjanmaan Expo Oy) |
| Yhteensä T2/2025 | 254 (234) | 19 651 (19 654 ) | 6 584 (4 847) |
| Kongressit | Ajankohta | Osallistujamäärä |
| ESPGHAN Meeting of the European Society of Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition | 14.-17.5.2025 | 5 336 |
| ESOC European Stroke Organisation Conference | 21.-23.5.2025 | 4 200 |
| EAPC 19th World Congress of the European Association for Palliative Care | 29.-31.5.2025 | 2 100 |
| ICN International Council of Nurses | 9.-13.6.2025 | 7 000 |
| EAN 11th Congress of the European Academy of Neurology | 21.-24.6.2025 | 6 383 |
| Yhteensä T2/2025 | 25 019 |