Mikä kaikki on lukemista? Lukuboost tuo rapin, somen ja romaanit samalle lavalle Kirjamessuilla
Lehdistötiedote 22.10.2026
Nuorten lukuintoa vahvistava Lukuboost nostaa Helsingin Kirjamessuilla 22.–25.10. esiin kysymyksen siitä, mikä kaikki on lukemista. Messujen teemana on kieli. Lukuboost tuo keskusteluun nuorten omat kanavat ja formaatit: rapin, somen ja vaikuttajat.
Nuori voi ajatella, ettei lukeminen ole häntä varten, vaikka hän tulkitsee päivittäin musiikkikappaleiden sanoituksia, tunnistaa niiden viittauksia ja pohtii tarinoiden merkityksiä. Lukuboost haluaa auttaa nuoria oivaltamaan, että lukijuus voi löytyä myös musiikin tai vaikka TikTokin kautta.
”Haluamme tavoittaa myös nuoret, jotka eivät koe kirjojen maailmaa omakseen. Silloin kannattaa kiinnostua niistä tarinoista ja kielestä, joiden parissa he jo viihtyvät. Tutun biisin tai somesisällön äärellä syntyvä oivallus omasta osaamisesta voi rohkaista tarttumaan myös kirjaan. Meidän tehtävämme on auttaa löytämään siihen itselle sopiva tapa”, sanoo Lukuboostin projektijohtaja Pinja Orre.
Miten rap-musiikki voi vahvistaa lukutaitoa?
Rap-musiikin kieli elää ja uudistuu siellä, missä nuoretkin: koulun ja ostarin nurkalla, pukukopeissa ja somessa. Lukuboost-hanke keskusteluttaa Kirjamessujen Töölönlahti-lavalla musiikin ja somen vaikuttajia lukutaidon ja räpin vuorovaikutuksesta.
Torstaina rap-artisti Hassan Maikal ja somevaikuttaja Bastian ”Basu” Straker keskustelevat Sanat haltuun -hankkeen Aleksis Salusjärven ja muusikko Mikko Sarjasen kanssa siitä, miten miten rap-lyriikka voi auttaa tunnistamaan erilaisia lukemista tukevia taitoja ja löytämään uusia reittejä lukemiseen ja itseilmaisuun.
Perjantaina Töölönlahti-lavalla kieltä tarkastellaan somevaikuttajan työkaluna. Podcastaaja Tommi Ristola sekä oman kirjan julkaisseet Tiina-Maija ”Tinke” Anetjärvi ja Hanne Kettunen kertovat, miten muutama sekunti ja tarkkaan valittu sana ratkaisevat, pysähtyykö katsoja, ja miten oma ääni muuttuu, kun ajatus siirtyy TikTok-videosta kirjan sivuille. Romaanien näkökulmaa tuovat torstaina kirjailijat Juhani Karila ja Vehka Kurjenmiekka, jotka pohtivat somevaikuttaja Eemilcoolmanin kanssa, miten tarinat auttavat nuoria sanoittamaan tunteitaan.
Lukuboostin omalla osastolla (6c90) voi koko Kirjamessujen ajan tavata kampanjan vaikuttajia, tehdä oman lukusisällön photoboothissa ja lähteä mukaan pelillistettyyn lukuhaasteeseen.
Lukuboostin keskustelut Töölönlahti-lavalla:
To 22.10. klo 10.30–11.00 Kirjallisuus väylänä elämän suuriin kysymyksiin Miten kaunokirjallisuus ja yhdessä lukeminen auttavat nuoria sanoittamaan tunteitaan? Lähtökohtana ovat Tunne teksti -hankkeen novellit sekä Lukuboostin ja Erätauko-säätiön Storytime-klubi-malli. Mukana kirjailijat Juhani Karila ja Vehka Kurjenmiekka, somevaikuttaja Eemilcoolman ja Hakunilan seurakunnan nuorisotyönohjaaja Rasmus Simell. Moderaattorina Lukukeskuksen toiminnanjohtaja Emmi Jäkkö.
To 22.10. klo 12.30–13.00 Miten rap-lyriikka yhdistää korvanapit ja kirjat? Rap-musiikin kieli elää siellä, missä nuoretkin: koulun ja ostarin nurkalla, pukukopeissa ja somessa. Mukana Sanat haltuun -hankkeen Aleksis Salusjärvi ja muusikko Mikko Sarjanen (Atomirotta ja Notkea Rotta), rap-artisti Hassan Maikal ja somevaikuttaja Bastian ”Basu” Straker. Moderaattorina Lukuboostin projektijohtaja Pinja Orre.
Pe 23.10. klo 10.30–11.00 Kieli somevaikuttajan työkaluna Miten muutama sekunti ja tarkkaan valittu sana ratkaisevat, pysähtyykö katsoja? Ja miten sama ajatus muuntuu TikTok-videosta kirjan sivuille? Mukana podcastaaja ja somevaikuttaja Tommi Ristola (@tommiarska) sekä oman kirjan julkaisseet vaikuttajat Tiina-Maija Anetjärvi (@tinketinke) ja Hanne Kettunen (@valeäiti). Moderaattorina Pinja Orre.
Mikä Lukuboost?
Lukuboost on valtakunnallinen kampanja, jonka tavoitteena on innostaa erityisesti 13–25-vuotiaita nuoria lukemaan enemmän ja löytämään lukemisesta iloa ja hyvinvointia. Kampanjassa keskeisessä roolissa ovat nuorten seuraamat sosiaalisen median vaikuttajat. Lukuboost tarjoaa kuratoituja lukusuosituslistoja nuorilta nuorille, pelillistetyn lukuhaasteen viikkopalkintoineen sekä samaistuttavia tarinoita siitä, mitä lukeminen voi nuoren elämälle antaa.
Lukuboost jatkuu ainakin kevääseen 2027, ja kokonaisuuden toteutuksesta vastaa vaikuttavuuden asiantuntijatoimisto PING Helsinki. Hankkeen päärahoittajana toimii Alfred Kordelinin säätiö ja keskeisinä kumppaneina WSOY, Helsingin Kirjamessut, Studia, Opetushallitus ja Lukukeskus. Muita kumppaneita ovat mm. Storytel, Adlibris, Akateeminen, Kotipizza, Kirjakauppaliitto, Suomen kustannusyhdistys, Sydämen sivistystä 750 vuotta -hanke, Erätauko-säätiö ja Suomen Partiolaiset.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt
Mediatyön koordinaattori:
Sanna Suonpää
puh. 050 3000 389
sanna@pinghelsinki.fi
Lukuboostin projektijohtaja:
Pinja Orre
puh. 040 4150413
pinja@pinghelsinki.fi