Kutsu: Helsingin Caravan 2026 -messuille jo torstaina 15.1.2026
Tervetuloa Helsingin Caravan 2026 -messuille torstaina 15.1. klo 9–18 Helsingin Messukeskukseen.
Tänä vuonna toimittajilla on mahdollisuus tutustua tapahtumaan ja tavata alan edustajia jo ammattilaispäivänä, joka järjestetään nyt ensimmäistä kertaa myös Caravan-messuilla.
Caravan-messuilla pääsee tutustumaan noin 20 matkailuajoneuvomerkin uutuusmalleihin. Nähtävillä on yhteensä lähes 150 matkailuajoneuvoa – suurista matkailuautoista kompakteihin matkailuvaunuihin sekä useisiin retkeilyautoihin.
Tämän vuoden kiinnostavia uutuuksia ja ensiesittelyssä Suomessa ovat muun muassa uuden sukupolven Karoo-matkailuvaunu, joka edustaa raikasta ajattelua vaunusuunnittelussa, sekä LMC Cruiser-matkailuauto, jonka suunnittelussa on ollut mukana joukko loppukäyttäjiä.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Matkailuajoneuvoalan ajankohtaisesta tilanteesta vuonna 2025 sekä toimialan tulevaisuuden näkymistä antaa mielellään lisätietoja Matkailuajoneuvotuojat ry:n toiminnanjohtaja Mika Jokinen. Hän kommentoi alan kehitystä, markkinatilannetta sekä tulevia trendejä. Haastattelupyynnöt toivotaan sovittavan etukäteen.
Mika Jokinen
toiminnanjohtaja, Matkailuajoneuvotuojat (MAT) ry
puh. 045 189 1839
mika.jokinen@liikkuvakoti.fi
Helsingin Caravan -messujen aukioloajat:
– Ammattilaiset: to 15.1. klo 9–18
– Yleisö: pe 16.1. klo 10–19 sekä la–su 17.–18.1. klo 10–18
Samaan aikaan Messukeskuksessa järjestetään Helsingin kansainväliset Matkamessut.
**********
Nähdään messuilla!
Viestinnästä vastaavan Anna Kurkisen puolesta
Terveisin Teija
Lisätietoja: viestinnän asiantuntija Teija Armanto, Helsingin Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
www.caravanmessut.fi
Seuraa fb:ssa ja instagramissa @helsingincaravanmessut