Vene 25 Båt: Messujen kalastusvene -kisassa lähes 20 ehdokasta
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 25 Båt tuo esille kalastusta ja veneilyä 7. – 16.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa entistä vahvemmin. Tänä vuonna tuomaristo valitsee ja yleisö äänestää 16 ehdokkaasta Messujen kalastusveneen.
Venemessuilla mukana olevat yritykset ovat voineet ilmoittaa veneensä kisaan. Voittajan valitsee tuomaristo, joka arvioi kisaan osallistuvien veneiden soveltuvuutta kalastukseen. Yleisö voi myös äänestää suosikkiaan messujen aikana.
Kisaan osallistuu tänä vuonna veneitä 14 merkiltä. Mallit ovat: ALBA 570 DC, ALBA 460 SC, Alutroll 465 Trooper, AMT 175 Pro Fishing, Buster XXL, Finval 595 Fish Pro, Kimple K175, Linder Sportsman 445 Catch, Päijän, Silver Hawk BRX, Suvi 57 Duo Fisher, Terhi 450 STD, UMS 585 DC Fishing, Vizion 560, Vizion 470pro ja Yamarin Cross 55 BR. Kisassa mukana olevat kalastusveneet merkitään messuilla kyltein, joissa on yleisöäänestykseen johtava QR-koodi.
Vene 25 Båt Messujen kalastusveneen valitsee tuomaristo, joka koostuu kalastusmedian sekä kalastusvälinealan merkittävistä toimijoista. Tuomaristossa ovat Kalastajan Kanavan Jyri Kuusisalo, Kalastus-lehden ja kalastuslehti.fi:n Antti Zetterberg sekä Metsästys ja Kalastus -lehden freelancer-toimittaja Timo Sarkkinen että Ruoto Oy:n vene-elektroniikka-asiantuntija Jani Mäkeläinen.
Messujen kalastusvene -kisaan ovat voineet osallistua veneet, jotka ovat enintään kaksi vuotta vanhoja ja joissa on vähintään neljä teknistä tai rakenteellista ratkaisua kalastusta varten. Voittaja julkaistaan Vene 25 Båt -messujen toisena viikonloppuna lauantaina 15.2.2025 klo 12 Alutroll-Tohatsu-lavalla.
Voittajaa valittaessa tuomaristo ottaa huomioon, miten hyvin vene vastaa käyttötarkoitustaan ja miksi se on hyvä kalastusvene. Erikseen arvioidaan varustuksen tasoa, veneen layoutia, rakenne- ja tilankäyttöideoita ja näissä erityisesti uusia ratkaisuja, rakenteessa olevan tekniikan esilletuomista, tilojen toimivuutta ja ergonomiaa, hinta-laatuvaikutelmaa sekä uutuusarvoa. Ajo-ominaisuuksia ei tässä kisassa arvioida.
Helsingin Messukeskus järjestää Pohjois-Euroopan suurimman veneilytapahtuman Vene 25 Båt Helsingin kansainväliset venemessut 7.–16.2.2025 Helsingin Messukeskuksessa Venealan Keskusliitto Finnboat ry:n toimeksiannosta.
Kuvia median käyttöön http://mediabank.messukeskus.com Kuvaaja Pekka Hannila
Lisätietoja: Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
www.venemessut.fi #venemessut
Seuraa venemessuja fb:ssa: https://www.facebook.com/venemessut
ja Instagramissa @venemessut