Siirry sisältöön
Medialle Uutishuone Kehonrakennuksen supertähdet APCONissa elokuussa
Uutinen

Kehonrakennuksen supertähdet APCONissa elokuussa

APCON tuo elokuussa Suomeen kehonrakennus- ja fitness-tähtiä ennennäkemättömällä volyymilla.  Maailmantähtien lisäksi kilpailuihin osallistuu tukku kotimaisia huippuja. APCON on pohjoismaiden suurin voimailu- ja fitness-lajien tapahtuma, johon kuuluu eri lajien kilpailuja, luentoja ja messuosastoja. APCON järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 23.-25.8.2019.

Kehonrakennus- ja fitness-lajiliitto PCA (Physical Culture Association Finland) järjestää APCONissa kansainväliset kilpailut, jossa on yhteensä 15 000 euron rahapalkinnot. Lajeja ovat muun muassa bikini fitness ja kehonrakennus, ja ikäluokkia löytyy aina junioreista masterseihin.

APCONin myötä Helsinkiin saapuu tukku lajin tähtiä. Englantilainen Tom Coleman on yksi suosituimmista tällä hetkellä kilpailevista kehonrakentajista. Ammattilaiskilpailuissakin menestynyt urheilija palasi takaisin amatöörisarjaan vuonna 2016, ja nyt hän panostaa kilpailemisen lisäksi myös lajin tunnettuuden kasvattamiseen. Sympaattinen Coleman on kerännyt Instagramissa jo yli miljoonan seuraajan fanijoukon. APCONissa Coleman esittelee omaa vaatemerkkiään ja tapaa fanejaan.

Muita kansainvälisiä huippunimiä ovat Muscle Model maailmanmestari Ash Edelman ja lajin ammattilaisurheilija Toby Richards sekä IFBB-ammattilaiset Dennis Johansen, Dmytro Horobets ja Frida Paulsen.

Gladiaattori-Ivo mukana APCONissa

Kotimaisista urheilijoista suuri yleisö tunnistaa APCONissa ainakin Ivo Gonzalesin, joka taisteli ”Matadorin” nimellä Gladiaattorit-ohjelmassa. Gonzalez on edustanut Suomea MM-tasolla. APCONissa Gonzalez kilpailee PCA Nordic Openissa.

Lisäksi APCONissa nähdään kotimainen kehonrakentajalegenda Marko Savolainen, kehonrakennuksen maailmanmestari Sami Jaukkuri ja tämän hetken menestynein suomalainen Bikini Fitness -kilpailija Noora Mähönen.

APCONissa nähdään myös Fitness Modell -kisa, jonka finalisteista yleisö pääsee äänestämään suosikkejaan kesän aikana. Finaaliin kilpailun raati valitsi 11 naista ja 4 miestä. Kilpailussa haetaan urheilullista, kuvauksellista ja luontaista esiintyjää.

APCON 2019 on ensimmäinen tapahtuma Suomessa, joka kokoaa yhteen eri voimailulajit ja lajiliitot huippu-urheilijoineen ja harrastajineen. Ainutlaatuisessa suurtapahtumassa ovat mukana fitness- ja kehonrakennus (PCA), voimamiesurheilu (Strongman CL), voimanosto (FPO), streetworkout (Suomen Street Workout Ry), Throwdown (CF Rebel Open) sekä painonnosto ja kahvakuulaurheilu (Painonnostoliitto). Lisäksi APCONissa kisataan ExtremeRun-kilpailu.

Tapahtuma inspiroi ja motivoi kaikkia, joita kiinnostaa liikkuminen ja fyysisen kunnon kohentaminen. Kisojen lisäksi ohjelmassa on luentoja ravitsemuksesta, harjoittelusta ja eri lajeista.

Tapahtuman järjestää Messukeskus yhteistyössä Active Physique Events Oy:n kanssa. Kilpailuiden käytännön järjestelyistä vastaavat lajiliitot.

Messukeskus – Sata vuotta tapahtumien keskipisteessä | 100.messukeskus.com

Lisätietoja:

Messukeskus, tiedottaja Riikka Luomanpää, riikka.luomanpaa@messukeskus.com, 050 540 4231

APCONin kotisivut: www.apcon.fi

Instagram: @apcon_official

Facebook: https://www.facebook.com/activephysiqueconvention/

Lue lisää